OBEZİTE

Obezite ameliyatları; diyet ve spor gibi normal kilo verme yöntemleri ile kilo veremeyen kişilere yapılmaktadır.

Obezite ameliyatlarında gelişen teknoloji ve yeni yöntemler ile başarı oranı eski obezite ameliyatlarına göre çok yüksek hale gelmiştir.


Obezite ameliyatlarının ideal adayları şunlardır:

1)  BMI ≥ 40 veya 100 kilonun üzerinde olan kişiler.

2)  Kilo verme çabalarına rağmen uzun süreli kilo vermeyi başaramayan kişiler.

3)  BMI ≥35 olan ve Tip 2 Diyabeti (T2DM), gastrointestinal bozuklukları, kalp hastalığı gibi obezite ile ilişkili en az bir veya daha fazla ilişkili rahatsızlığı olan kişiler.

Obezite ameliyatı olmak isteyen herkese kapsamlı testler yapılmaktadır(kan tahlilleri, tüm karın ultrasonografisi, gastroskopi,…).

Kişinin uygunluğuna test sonuçları kontrol edildikten sonra doktor tarafından karar verilir.


En popüler Obezite Cerrahisi:

1-  Mide Balonu: Balon midenin alabileceği besin miktarını sınırlar ve bu sayede erken tokluk hissi yaratır. Daha az gıda alımı kilo kaybına neden olacaktır.

2-  Tüp Mide Ameliyatı: (Sleeve Gastrektomi): Obezite cerrahisi seçenekleri içinde en etkili yöntemlerden bir tanesidir. Bu cerrahide midenin %80 ve daha büyük bir bölümü çıkartılarak midenin hacmi küçültülmüş olur. Bu işlemden sonra midenin kalan ideal yaklaşık boyutu belirlenir. yaklaşık 150 ml’dir.

3-  Mini Gastrik Bypass: Mini gastrik bypass, Tüp Mide Ameliyatının bazı özelliklerini ve standart gastrik bypass'ı birleştiren etkili ve köklü bir prosedürdür. Midenin üst kısmı, bir manşonun üst dörtte üçüne yakın şekilde bir tüpe bölünür ve daha sonra bir iç halkaya birleştirilir.