MEME ESTETİĞİ AMELİYATLARI

Hamilelik, emzirme, kilo alıp verme ve yaşlanma sonucunda göğüsler deforme olabilir, sarkabilir, gevşeyebilir, büyüyebilir veya küçülebilir. Bu değişiklikler ve deformasyonlar kadınları hem fiziksel hem de psikolojik olarak olumsuz etkileyebilir.

Sarkık, küçük veya büyük göğüsleri yeniden şekillendirmek için yapılabilecek birçok farklı estetik ameliyat türü vardır:

• Meme büyütme

• Meme küçültme

• Göğüs dikleştirme

• Göğüs asimetrisi

Meme büyütme: Genellikle farklı nedenlerle tam olarak büyümeyen, emzirme veya kilo verme sonrası küçük kalan memelere uygulanır.

Meme büyütme için iki yöntem vardır:

1- Yağ enjeksiyonu: Bu yöntem, göğüslerin biraz büyütülmesi gerektiğinde yapılır.

2- Silikon protez: Göğüsleri büyütmek için yaygın olarak kullanılan bir yöntemdir ve vücuda koltuk altından veya göğüs altından takılabilir. Silikon protezler ya meme dokusunun altına ya da kas dokusunun altına yerleştirilir


Meme küçültme:

Büyük göğüsler omuz ve sırt ağrıları gibi hem estetik hem de fonksiyonel sorunlara yol açabilir. Meme küçültme operasyonunun iki tekniği vardır:

1: Serbest Meme Ucu Greft Tekniği: Çok büyük memelerde meme ucunun alınması, meme boyutunun küçültülmesi ve ardından yeni meme başı oluşturulmasıyla uygulanan bir tekniktir.

2: Flep Tekniği: Bu teknikte meme başı ve meme dokusu korunur, fazla meme dokuları alınır, ardından meme uçları yukarı doğru hareket ettirilir.

Meme dikleştirme: Meme dikleştirme ameliyatları genellikle meme dokusundaki sarkma ve gevşekliği düzeltmek için yapılır.

Meme dikleştirme operasyonları sırasında meme dokusu canlı tutulur ve olması gereken alana taşınır. Aynı zamanda meme çevresindeki dokular yeniden şekillendirilir ve memeye ideal şekli verilir.

Meme asimetrisi: Hamilelik, emzirme, yaşlanma, çeşitli hastalıklar, aşırı kilo alımı, aşırı kilo kaybı ve ergenlik sonrasında bir meme diğerinden farklı bir boyuta veya şekle sahip olabilir.

Meme asimetrisini düzeltmek için farklı yöntemler uygulanabilmekte, bazen büyük meme küçültülebilmekte bazen de silikon protez veya yağ enjeksiyonu ile küçük meme büyütülebilmektedir.